معرّفی گنوم ۴۱

گنوم ۴۱ حاصل ۶ ماه کار پروژهٔ گنوم است. این نگارش شامل تعدادی بهبود قابل توجّه و ویژگی‌های جدید،‌ در کنار مجموعه‌ای بزرگ از بهبودهای کوچک‌تر است.

قابل توجّه‌ترین تغییرها در این ارائه، کارهٔ نرم‌افزارهای جدید، تنظیمات جدید چندوظیفگی و ویژگی‌های بهبودیافتهٔ مدیریت نیرو است. با این تغییرها، گنوم هوشمندتر و منعطف‌تر شده و تجربه‌ای جالب‌تر از همیشه را فراهم می کند.

ارائه جدید همچنین با بهبودهایی قابل توجّه برای توسعه‌دهندگان می‌آید که شامل پایگاهی جدید برای مستندات توسعه، نگارش جدیدی از رهنمودهای رابط انسانی، ویژگی‌های جدید در محیط توسعهٔ یکپارچه،‌ بهبودهای GTK 4 و چیزهای بیش‌تری است.

با تشکّر از کار گروه‌های ترجمهٔ گنوم، گنوم ۴۱ در ۳۸ زبان موجود است.

گنوم ۴۱ دومین ارائه‌ای است که از شمای شماره‌گذاری نگارش جدید گنوم استفاده می‌کند. این شما، رویکرد ارائه اعشاری زوج/فرد قدیمی را با یک تک‌عدد صحیح ساده جایگزین می‌کند. ارائه بعدی، گنوم ۴۲ برای اسفند ۱۴۰۰ برنامه‌ریزی شده.

نیروی بیش‌تر برایتان

گنوم ۴۰ تنظیمات حالت نیروی جدیدی را معرّفی کرد. این تنظیمات می‌گذارد بین سه حالت نیرو که روی کارایی و مصرف نیرو تأثیر دارد جابه‌جا شوید:

  • متعادل: حالت نیروی پیش‌گزیده که کارایی و مصرف استاندارد را فراهم می‌کند.

  • کارایی: کارایی بالای پردازنده و مصرف بیش‌تر که می‌گذارد بسیاری از برنامه‌ها و فعّالیت‌ها سریع‌تر اجرا شوند.

  • ذخیرهٔ نیرو: کارایی آهسته‌تر و مصرف نیروی پایین‌تر.

حالت کارایی تنها روی سخت‌افزارهایی که از این ویژگی پشتیبانی کنند، موجود است. روی سخت‌افزارهایی که حالت کارایی ندارند، این حالت نشان داده نمی‌شود.

با گنوم ۴۱، حالت نیرو بهبود یافته. حالت‌های نیرو اکنون می‌توانند به سرعت از فهرست وضعیت سامانه عوض شوند. حالت ذخیرهٔ نیرو نیز بهبود یافته تا هنگام فعّال بودنش، صفحه سریع‌تر کم‌نور و محو شود. همچنین ذخیرهٔ نیرو هنگام پایین بودن سطح باتری به صورت خودکار روشن می‌شود.

پشتیبانی نخستین از اجازه به برنامه‌ها برای درخواست حالت نیروی خاص نیز افزوده شده است. این کار برای اجازهٔ درخواست حالت کارایی به کاره‌های حسّاس به کارایی مثل بازی‌ها مفید است.

ظاهر جدید نرم‌افزارها

نرم‌افزارهابرای گنوم ۴۱ بازطرّاحی شده که ظاهر و کارکردش را بهتر از همیشه کرده است.

  • نمای کشف به‌روز، مرور و کشف کاره‌ها را با شرح هر کاره و کاشی‌های جذّاب‌تر، ساده‌تر کرده است.

  • مجموعه‌ای جدید از دسته‌بندی‌ها، به مرور و کشف کاره‌های موجود کمک می‌کند.

  • صفحه‌های جزییات، طرّاحی جدیدی با نماگرفت‌های بزرگ‌تر و کاشی‌های اطّلاعاتی جدید دارند که نمای کلّی بهتری برای هر برنامه فراهم می‌کند.

تقریباً تمام بخش‌های نرم‌افزارها به نحوی بهبود یافته. این، شامل تنظیمات بازطرّاحی‌شده، چینش‌های جذّاب‌تر در نماهای نصب‌شده و به‌روز رسانی‌ها، بیرق‌های ارتقای سیستم‌عامل بهتر و بیش از این‌ها می‌شود.

تغییرات فقط ظاهری هم نیستند. کلّی رفع اشکال و بهبود در زیر سقف انجام شده که تجربهٔ کاربری را سریع‌تر و قابل اطمینان‌تر کند.

چندوظیفگی

گنوم ۴۱ شامل یک تابلوی تنظیمات چندوظیفگی جدید است که گزینه‌هایی برای فضاهای کاری و مدیریت پنجره‌ها دارد. این گزینه‌ها می‌گذارند:

  • گوشهٔ داغ فعّالیت‌ها از کار بیفتد.

  • لبه‌های صفحهٔ فعّال از کار بیفتد.

  • تعداد ثابتی فضای کاری پیکربندی شود.

  • فضاهای کاری به جای فقط نمایشگر اصلی، روی تمامی نمایشگرها نشان داده شود.

  • هنگام استفاده از میان‌بر صفحه‌کلید سوپر+جهش، تعویض کاره‌ها به فضای کاری کنونی محدود شود.

کارهٔ جدید دوردست‌ها

گنوم ۴۱ شامل دوردست‌ها، کارخواهی جدید برای میزکار دوردست است. این کاره، تجربه‌ای نوین و آسان برای وصل شدن به دیگر میزکارها فراهم کرده و تا جای ممکن، پیچیدگی‌ها را به صورت خودکار مدیریت می‌کند. هم VNC و هم RDP پشتیبانی می‌شوند.

دوردست‌ها جایگزین ویژگی میزکار دوردستی که پیش‌تر در جعبه‌ها بود می‌شود.

تنظیمات همراه

گنوم ۴۱ شامل یک تابلوی تنظیمات شبکهٔ همراه جدید است. این تابلو اجازهٔ پیکربندی اتّصال‌های شبکهٔ همراه را داده و با مودم‌های نسل دوم،‌سوم، چهارم و GSM/LTE کار می‌کند.

تنظیمات جدید شبکهٔ همراه، تنها هنگامی نشان داده می‌شود که مودمی پشتیبانی‌شده وجود داشته باشد. این تابلو، اجازهٔ تنظیم گونهٔ شبکه، گزینش این که دادهٔ همراه باید استفاده شود یا نه و این که هنگام فراگردی باید از داده استفاده شود یا نه را می‌دهد. همچنین از استفادهٔ چندین سیم‌کارت و مودم و تعویض آسان بین شبکه‌ها پشتیبانی می‌کند.

تنظیمات جدید، جایگزین تنظیمات شبکهٔ همراه پیشین می‌شود.

بهبودهای کارایی

گنوم پیوسته در حال کار برای بهبود کارایی، پاسخگویی و همواری است و گنوم ۴۱ شامل مجموعه‌ای از بهبودها در این حوزه است.

  • بهبودهای کارامدی در گنوم ۴۱ بدین معناست که صفحه در پاسخ به ورودی نشانگر و صفحه‌کلید، سریع‌تر به‌روز خواهد شد. این تغییر تنها به نشست‌های وی‌لند اعمال شده و اثرش روی نمایشگرهای خاصی، بیش از بقیه قابل تشخیص است (بیش‌تر روی نمایشگرهایی با آهنگ نوسازی پایین‌تر، قابل تشخیص است).

  • حرکت‌های چندلمسی در سطح سامانه، اکنون قابل اعتمادتر و پایدارتر رفتار می‌کنند.

  • جی‌تی‌کی ۴ اکنون پرداختگر GL پیش‌گزیدهٔ جدیدی دارد که پرداخت سریع‌تر و مصرف نیروی کم‌تری را به ارمغان می‌آورد.

  • در پایان، یک پاک‌سازی کد عظیم در ماتر، مدیر پنجرهٔ گنوم انجام شده که قابلیت نگه‌داری طولانی‌مدّت و کارامدیش را بهبود می‌دهد.

آهنگ‌ها

آهنگ‌ها چندین به‌روز رسانی واسط کاربری برای گنوم ۴۱ دریافت کرده است. اثر هنری اکنون بزرگ‌تر است و گوشه‌های گردی دارد، فهرست هنرمندان شامل تصاویر، نمای آلبوم جدید شامل یک دکمهٔ پخش مفید و نوار پخش جادارتر، مجدداً طراحی شده‌اند. آهنگ‌ها نیز آثار هنری جدیدی برای خوشامدگویی دارد.

این همه‌اش نیست

گنوم ۴۱ شامل بسیاری از بهبودهای کوچک‌تر دیگر نیز هست. شامل:

  • توانایی ایجاد بایگانی‌های رمزگذاری شده ‎.zip در پرونده‌ها (برای گشودنشان نیاز به گذرواژه است).

  • قابلیت جدید تقویم که امکان درون‌ریزی رویدادها از پرونده‌های ‎.ics را می‌دهد.

  • پشتیبانی بهتر از حالت تاریک در وب، همراه با بزرگ‌نمایی سریع‌تر (در پایگاه‌های سنگین)، و مدیریت بهتر پایگاه‌هایی که پاسخ نمی‌دهند.

  • تغییر اندازهٔ بهتر پنجره در ماشین حساب: اکنون هنگام بزرگ کردن پنجره، واپایش‌های بیش‌تری آشکار شده و هنگام نمایش در تلفن همراه نیز پنجره، متناسب با نمایشگر همراه، کوچک می‌شود.

این‌ها تنها تعدادی از بهبودهای کوچک موجود در گنوم ۴۱ هستند.

گرفتن گنوم ۴۱

نرم‌افزارهای گنوم نرم‌افزار آزاد هستند: تمامی کدهایمان برای بارگیری در دسترس بوده و می‌توانند با توجّه به پروانه‌های مربوطه، آزادانه اصلاح و توزیع شوند. توصیه می‌کنیم برای نصبشان، منتظر بسته‌های رسمی ارائه شده به دست سازنده یا توزیعتان باشید. توزیع های محبوب، به زودی گنوم ۴۱ را در دسترس قرار داده و برخی همین اکنون نگارش‌های توسعه‌ای دارند که شامل ارائه جدید گنوم است.

دربارهٔ گنوم

پروژهٔ گنوم جامعه‌ای بین‌المللی بوده که به دست بنیادی غیرانتفاعی پشتیبانی می‌شود. ما بر تعالی تجربهٔ کاربری، بین‌المللی‌سازی درجه یک و دسترسی‌پذیری تمرکز داریم. گنوم یک پروژهٔ آزاد است: اگر بخواهید، می‌توانید ، به ما بپیوندید.